Switch to English Language Passer en langue française Omschakelen naar Nederlandse Taal Wechseln Sie zu deutschen Sprache Passa alla lingua italiana
Members: 68,705   Posts: 1,482,801   Online: 1067

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20

Shooter
    Multi Format
    Quote Originally Posted by slovenc View Post
    Ovo je pitanje za Harisa.
    Ima neka šansa da stavim koju drugo lečo (objektiv) na Meopta Opemus 5. Mislim na rodenstock.
    Hvala i izvini na gramatiko.
    Naravno. Ja na mojim Opemus 5 i Magnifax 4 koristim Rodenstock i Schneider objektive. Samo ti treba nosac objektiva sa 39mm navojem. Koliko se sjecam Opemus 5 dolazi sa malim navijem za Meopta Anaret ocjektive. Ja sam nosace sa 39mm navojem kupio direktno od Meopte, kod njih sam kupio i dodatne komore za kolor glavu (za razlicite velicine negativa) i sve vrlo jeftino, ali to je bilo dosta davno, sada nisam siguran da li ces moci. Mozes im poslati Email pa ce te, nadam se, oni uputiti gdje da probas ako nemaju. Probaj na www.fotoimpex.de, tamo je bilo dodatnih dijelova i opreme za Meopta aparate. Dobra stvar kod Meopta aparata je sto dijelovi sa jednog aparata mogu ici na drugi. Naravno, ne svi ali ako nemas dio za Opemus 5, moze se desiti da Opemus 6 ili neki drugi koriste isti dio pa onda kupis taj dio.

Sretno.
    Last edited by haris; 04-03-2010 at 03:11 PM. Click to view previous post history.
    Bosnia... You don't have to be crazy to live here, but it helps...
    No things in life should be left unfinis

Shooter
    Multi Format
    Sto se tice pitanja da li je Durst bolji od Opemusa. Opemus ti je Istocno Evropski proizvod, Durst Zapadno Evropski. TO u sustini znaci da je Durst ljepsi, mozda kada ga koristis imas osjecaj da sve ide kao podmazano. Sa druge strane Meopta je velika, teska ruzna, ali RADI. Kao i mnogo Istocno Evropskih proizvoda pravljenih u vrijeme komnizma, kada ljudi nisu imali dovoljno noca da cesto mijenjaju svtari ti proizvodi su ruzni i neudobni ali su napravljeni da traju, da su jeftini, da su laki za odrzavanje i popravljane i da su im dodatni i rezernni dijelovi jeftini, a ako ih ne mozes kupiti nije ih tesko da ih sam napravis.

Dakle, Ako mozes kupiti Durst sa svom opremom, nema razloga da ga ne kupis, ali ja ne bih prodao moje Meopte i kupio Dursta. Da nemam nista i da mi neko prodaje jeftino Dursta, kupio bih, ali sada sam sretan sa mojim Meoptama.

Kao sto jedan moj prijatelj kaza za Mamiyu RB, kaze taj aparat kada se pokveri svaki automehanicar ga moze popraviti, a ako nema dio nadjes nekog ko ima strug i napravi ti potrebni dio, dok ovi automatski aparati kada se pokvare do nadjes nekoga sa potrabnim softverom, alatom i dijlovima, i dok to platis, prodje te volja da popravis.

To i ja kazem za Meoptu kada poredis sa Durstom ili drugim Zapadno Evropskim uredjajima.

Shooter
    Multi Format
    I have this setup, its nice to use. I actually prefer it to using my old B+W setup. No messing about with gel filters, and using the dials means you can get 'inbetween' grades.
    Currently shooting: KMZ Horizont and Minox B

gorbas's Avatar
    Shooter
    35mm Pan
    Alo Harise,
    nista mi ne trebas objasnjavati! Ja sam odrastao radeci na Opemusu 5 a kasnije na Magnifaxu 3. Da sam ostao u Zavicaju, verovatno bih i dalje sa njime radio! Ovde, u Severnoj Americi, mi se "njihovi" (Omega i Beseler) aparati za povecavanje nista nisu dopali pa sam se odlucio za Durst M605 i kasnije za M800. Meni je prvi Opemusov nosac objektiva sa navojem M39 napravio brat na strugu kao i nosac foto aparata, kada sam koristio Opemus za reprodukcije.
    Harise, znaci li ti ista ime Ladislav Michel??

Dejane, ako vec imas Opemus koji si platio 100E i mozes da kupis Dursta za 200E, razlika u ceni je mnogo veca od 100E!!! Prvo treba da nadjes nekog ko ce ti za Meoptu platiti tih 100E!!
    Verovatno ces jednostavnije i jevtinije moci da kupis Rodagona ili Componona nego Meogona. Ne verujem da njih ima toliko na trzistu!
    Da li u Vankuver dolazis "nako" turisticki ili kao iseljenik?? Pivo!? Uvek!

Pozdrav
    Goran
    My Flickr:
    http://www.flickr.com/photos/26983280@N00/

Shooter
    Medium Format
    Kao turist.
    Hvala za sve informacije
    Pozdrav Dejan

Shooter
    Multi Format
    Quote Originally Posted by gorbas@lightspeed.ca View Post
    ...
    Harise, znaci li ti ista ime Ladislav Michel??...
    Nisam siguran. Ime mi zvuci poznato, ali ne mogu tvrditi da mi je zaista poznato. Posto ja imam simpatije prema Istocno Evropskoj fotografiji, mozda mi zato ime zvuci poznato. Ali, search opcija je ovdje, pa zasto da je ne iskoristim

Da nije slucajno konstruktor u Meopti, posto mi ime zvuci Cesko?

gorbas's Avatar
    Shooter
    35mm Pan
    Harise,
    Ladislav Michel je Sarajlija, po profesiji je bio hemicar i foto amater. 1971 ili 1973 mu je Foto Klub Sarajveo objavio dve knjige "Ekspozicija" i "Kamera".
    Obe su vrlo zanimljivo napisane, opustenije nego "Fotografija" Milana Fizija."Ekspozicija" je bila bolje napisana nego "Kamera".
    Nekim suludim slucajem obe knige su se nalazile na spisku obavezne literature za polaganje prijemnog ispita na katedri za kameru, beogradskog FDU.
    Godinama su mogle da se kupe u "Institutu za Film" u Beogradu. I danas, posle toliko godina, volim da ih po nekad ponovo prelistam! Da, preneo sam ih preko okeana!
    A ko zna sta se sa Ladislavom desilo od tada???
    Pozdrav
    Goran

Shooter
    Multi Format
    Gorane, hvala za informaciju, a sada sam se nesto sjetio. Prvo, imam Fizija i to mi je prva ozbiljna literatura o fotografiji. A sada poenta: Ako te knjige Ladislava Michela imaju prednju koricu crnu sa bijelim krugom onda ih imam i ja. Kupio sam ih prije koju godinu na buvljaku Moracu provjeriti da li su to te njegove knjige. Procitao sam ih ali problem je sto sam ih procitao kada sam vec duobko zaglibio u fotografiju, pa mi je izgledalo da vecinu stvari koje u njima pisu vec znam (ako mi se moze oprostiti na samouvjerenosti ). Druga stvar koja mi je na prvo citanje bila nelagodna je osjecaj da su knjige napisane prilicno komplikovanim stilom i jezikom i prilicno tehnickim, srucnim jezikom, poredeci sa Fizijem, Fizi je razumljiviji potpunom pocetniku u fotografijju. Ali to je samo subjektivan osjecaj. A vidis, ti kazes da su tebi Michelova knjige napisane opustenije od Fizijeve... Da slucajno ne koristis Mac-a, ja koristim PC. Da pojasnim, od kada sam prvi put poceo koristiti racunare (1982.) Moj osjecaj je bio da su Apple, a posebno Mac racunari napravljeni za ljude koji zele da uope racunar, ukljuce ga i rade, ne zamarajuci se kako da racunar setuju, instalisu softver, optimizuju itd..., to jeste korisnicki prjentisani racunari koji vecini korisnika daju mogucnost da rade bez problema i prednost im je stabilnost opertivnog sistema i hardvera. Mana im je bila: visoka cijena a pogotovo visoka cijena dodatnaka (a u prvo vrijeme nisi ni mogao updateovati Maca, ako si imao Maca za recimo tekst a htio si dodati i zvuk, nisi mogao samo kupiti zvucnu karticu, morao si kupiti novog Maca, jer se zvucna kartica nije ni mogla ugraditi, arhitektura racunara je bila zatvorena), nemogucnost prilagodjavanja specificnim potrebama. PC su po meni "inzinjerski" orjentisani racunari, to jeste za korisnike koji hoce sve sami sebi da prilagode. Dakle prednost im je ptvorena arhitektura koja doazvoljava da ti odredjujes kako i sta ce racunar raditi, ne proizvodjac. Mana im je komplikovanije koristenje, potreba da sve sam sebi instalises, setujes, optimizijes, podesis i naravno cuvena nestabilnost Windowsa. Sada je sve drugacije, sada je i Mac otvoreniji, i PC stabilnije, ovo sto sam rekao je vazilo do prije nekih 10 do 15 godina.

Kada veceras dodjem sa posla provjericu da li su to njegove knjige. Kao da se sjecam da u impresumu pise da su knjige izdane u Sarajevu, vrlo je moguce, cak i vjerovatno, da su to knjige o kojima govoris. Znam samo da mi je prva asocijacija kada sam ih obje vidio na buvljaku bila Kamera, Negativ, Print trilogija od Adamsa

Ja bih volio naci negdje kataloge i monografije Jugoslovenskih fotografa koje su radjena za njihove izlozbe. Imama Debeljkovica i jednog Slovenca, ne mogu mu se sada sjetiti imena, a volio bih naci i druge. Pogotovo sam u zadnje vrijeme navucen na rad Josipa Klarice, ali i o njemu nema puno informacija u Sarajevu i na internetu.

Odzdrav

gorbas's Avatar
    Shooter
    35mm Pan
    Harise,
    Izvini na pauzi, bio sam par dana na skijanju!
    Iz mog iskustva, kad god pomislis kako "sve znas" to ti je najbolje upozorenje da ces uskoro "zvisnuti glavom u zid" i da ces shvatiti koliko u stvari ne znas i sta sve jos moras nauciti!
    Uvek radi! Provereno! Na svim nivoima!
    Da, Imas prave knjige! U prvoj knjizi je Ladislav u principu ispricao sve sto je imao. Za drugu je vec bila muka sta napisati! Ono sto mi se kod njega dopalo je taj neki "komsijski-dobronamerni" pristup.
    Kod njega sam prvi put procitao za dvokomponentne razvijace i posle toga sam postao njihov strasan ovisnik.
    Ja vise i ne znam koliko sam fotografskih knjiga procitao da bih prosle godine sasvim slucajno naleteo na knjigu Andreas Feininger-a "The Complete Photgrapher". Bilo mi je stvarno zadovoljsto procitati je.
    Od Svetog A. Adamsa (Camera, Negative, Print) nisam tako nesto dobro i pametno procitao!

Pusti poredjenje PC-Mac, sve ti je to isto! Jedino Mac izgleda bolje i kosta vise! Ja sam "skoro" presao sa PC na Mac. Ne bi ja, nego me nagovorio tvoj imenjak, Haris Hasimbegovic, ovdasnji color management genije:http://www.chromalink.com/

Te kataloge za koje se ti interesujes je uglavnom objavljivao "Salon Fotografije FSJ" na nekadasnjem (a za mene i sadasnjem) Bulevaru Revolucije.
    Video sam da mogu da se kupe na Foto razmeni u Beogradu par puta kada sam imao priliku da na njih svratim.
    Ja sam ovde doneo Stojana Kerblera i Debeljkovica. On mi je bio profesor fotografije jedan semestar na Akademiji i posle smo bili dobri prijatelji. Ne znam da li si video ali je Debeljkovic neposredno pred smrt imao retrospektivnu izlozbu i objavljen mu je veliki katalog. Negde u isto vreme mu je reizdata knjiga "Stara srpska fotografija" i njegov sin Dusan je izdao odlicnu knjigu koju je Branibor pripremio o jednom od prvih beogradskih fotoamatera "Beograd i Beogradjani krajem 19 veka vidjeni okom marka Stojanovica".
    Koliko sam mogao da vidim "Refoto" koji izlazi u Beogradu je odlican magazin, ne znam da li ga pratis?

Josip Klarica je vrlo zanimljiv lik! Cak sam ga i ja, ne tako davno, trazio na Internetu. Jedan moj dobar prijatelj iz Bgd je bio njegov rodjak te sam uglavnom od njega imao informacije.
    Na zalost, kada je Ludilo u Zavicaju pocelo, prijatelj mi ode sa Seseljom.... Koliko sam tada saznao, Klarica je zavrsio fotografiju na FAMU u Prgu i bio je jedan od poslednjih i najomiljenijih Sudekovih asistenata. Tih 80tih je bio potpuno u alternativnim procesima. Na zalost, tesko mogu neceg konkretnijeg da se setim. Sto ga ne nazoves telefonom?
    Pozdrav
    Goran

Shooter
    Multi Format
    Dobra ti je ta ideja, da ga nazovem telefonom. Ko zna, mozda i upali. Mozda me primi kao asistenta, ionako bih mijenjao posao da samo mogu se odluciti na promjenu.

Da to su te knjige. I u pravu si, kada pocnem citati i pogotovo kada vidim ovdje na forumu sta sve ljudi znaju, tek onda znam da nista ne znam (kao sto to nrko davno rece), ali to je bio trenutak mladalacke arogancije, pa rekoh, sve znam, samo da mi je jos napraviti dobru fotografiju. I uvijek je neko drugi kriv, te nemam vremena, te nemam novca (za otici negdje ili platiti mode ili prostor), te ovo ili ono, a u stvari...

Pratim Refoto, to jeste pratio sam. Jedno vrijeme e bio sjajan magazin, ali onda su poceli da smanjuju broj stranica posvecenih teoriji, filozofiji i umjetnosti u fotografiji u korist opremi, reklamam pa cak, za ne povjerovati, recenzijama mobilnih telefona sa kamerama!!!!! Ponekada ga jos kupim, ali mnogo rijedje nego prije, Nikonov reklamni bilten mi nije bas izbor. I to ne samo zat osto ja koristim Canon (uz jos poneke) ali kao ianalogni fotograf, imam osjecaj da je tu u pitanju nesto kao ovo: RefotB, dakle izdavac Refoto magazina, je zastupnik Nikona. Ako bi u tom magazinu bilo puno price o analognoj fotografiji a pogotovo price da analogna fotografija jos uvijek stoji prilicno dobro i da nije nista gora (teza, komplikovanija, skuplja) od digitalne, onda bi ljudi, pogotovo novi potencijalni kupci, mozda, pomislili da im ne treba novi digi Nikon, vec da mogu raditi starim Zenitima, Practicama, Nikonima, itd... To jednom zastupniku ne odgovara, jer mu je cilj da proda nove proizvode, i to sto vise njih, firme koju zastupa. Tako da Refoto mi u zadnjih godinu dana otprilike nije magazin kakav je bio da tada.

Uglavnom, da mi je samo vise vremena i novca, sta bih svasta napravio

Pozdrav

Page 2 of 2 FirstFirst 12

APUG PARTNERS EQUALLY FUNDING OUR COMMUNITY:

Contact Us  |  Support Us!  |  Advertise  |  Site Terms  |  Archive  —   Search  |  Mobile Device Access  |  RSS  |  Facebook  |  Linkedin