I have no experience with the Ultrafine film, but do think it's important to point out that buying based on price can be a poor economic decision. Considering the amount of time it takes to shoot and process a roll of film, you're savings (assuming your time is worth something) is negligible. If you invest 2 hours into the whole process (an hour to shoot/an hour to set up, develop, and clean up), you're "paying" yourself $1.50/hour over a film that costs $3.00 more per roll. And, if you're not satisfied with the print results, you've wasted a lot of time to save very little.