If there is interest in a group purchase, it might make sense if to poll APug for any interest. The last time I did this two years ago, it was about $6.50/g. I think it has gone up quite a bit lately and is probably closer to $8-9/g. To get any reasonable savings, a purchase group would need to buy about 500g at least, if not a whole 1000g.

Quote Originally Posted by Ray Bidegain
I can not remember exactly but it seems like the last time I bought 250 grams it was around $ 6.50-7.00 per gram. I do not think Englehard will do 50 grams.

Ray